raptiye'de son durum

Uzun bir süredir günlük yazmayı bırakmış durumdayım. Twitter gibi girişimlerin ortaya çıkışı, Google Reader gibi önemli bir servisin ortadan kalkmış olması, içerik sayısının artışıyla günlüklerin eskisi kadar tüketilmiyor oluşu ve benim hevesimin kaçması ve paylaşım ortamının azalması gibi pek çok sebep nedeniyle yazmayı bırakmış durumdaydım. Tabii bir de medium gibi yeni nesil içerik ortamlarının ortaya çıkışıyla kendi günlük altyapımı sürdürmenin ne kadar anlamlı olduğunu sorgular durumdayım.

Medium her ne kadar güzel ve rahat olsa da; içeriği monopolize etmesi ve esneklik bakımından sınırlı seçenekler sunması (varolan içeriği aktarmanın zorluğu vs) kendi altyapımı sürdürmenin hala anlamlı olduğunu gösteriyor. Sitenin altyapısı hala python/django üstünde çalışıyor.

Yıllardır işletim sistemi ve paketlerini güncellemek dışında sunucuya neredeyse hiç dokunmadım ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. django'nun yönetim arayüzünde içerik üretmek bana zor geliyor. Markdown destekleyen, mobil ortamlardan veya tarayıcı içinden içerik yazabileceğim; beni yazmaya teşvik edecek bir arayüze ihtiyacım var. Bu nedenle siteyi statik içerik ...

» Devamını okumak için tıklayın.. «

Ben Timur Baban...

etiketler:

M. Serdar Kuzuloğlu'nun buradaki yazısını okurken aklıma kendi ailemle olan ilişkim geldi. Küçüklüğümden beri değişmeyen şeylerden biri aile içi mesajlaşmalarımız oldu sanırım. Kızgınlık, mutluluk, özel günler ya da herhangi bir sebepten dolayı birbirimize mektuplar yazardık. Güldüğüm kadar hala hak verdiklerim de var ama bir tanesi var ki; ilkokul yıllarımdan beri babamın bana verdiği en güzel hediyedir.

Ben Timur Baban..

Ben Timur, baban.
Seni çok seviyorum inan.
Sana taktığımız adını,
Düşünerek at hep adımını.

Çok iyisin, çok tatlısın
Her zaman hep sen haklısın.
Geceleri rüyamdasın,
Gündüzleri ise hep aklımdasın.

Bıkmadım; bıkamam senden,
Uzak dur kötülüklerden.
Ben Timur baban,
Seni çok seviyorum inan.

Raspberry PI Arch Linux İmajının Boyunu Uzatmak

Bir süredir yeni oyuncağım olan Raspberry PI'ımı kurcalamakla meşgulüm. Kendisinden ayrıca bir başka yazıda bahsetmek istiyorum. Bu yazıda 2 GB'lık kartlara göre hazırlanmış Arch Linux imajının boyutunu, kurulum yaptığınız kartın tamamına yayılacak şekilde genişletmek için hazırladığım notları paylaşacağım.

Arch Linux imajını, Raspberry PI'da kullanabilmek için ilk yapmanız gereken, minimum 2 GB'lık bir SD karta yazmak olmalı. Bir kere yazdıktan sonra içerisinde 2 tane disk bölümü yaratılıyor. Ancak bu bölümler, kartın sadece 2 GB'lık bölümünü kapsıyor. ext dosya sistemi, genişlemeye olanak sağladığından bir kaç komutla tüm kartın kullanılmasını sağlayabiliyoruz:


# fdisk /dev/mmcblk0
Welcome to fdisk (util-linux 2.21.2).

Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
Be careful before using the write command.

Command (m for help): d
Partition number (1-4): 2
Partition 2 is deleted

Command (m for help): n
Partition type:
   p   primary (1 primary, 0 extended, 3 free ...
» Devamını okumak için tıklayın.. «